WhatsApp-Image-2019-12-08-at-19.55.00.jpeg
WhatsApp-Image-2019-12-08-at-19.57.182.jpeg
WhatsApp-Image-2019-12-08-at-19.57.181.jpeg

باطله برداری مس سونگون

بزرگترین اندیس مس در شمال‌غرب ایران:

به گفته کارشناسان معدن مس سونگون ، بزرگترین اندیس مس در شمال‌غرب ایران است و این کانسار یکی از بزرگترین کانسارهای مس دنیا بوده و قابل مقایسه با معادن دنیا مانند بینگهام در آمریکا، چوکی کوماتا در شیلی است. میزان ذخایر مس دنیا ۷۲۰ میلیون تن برآورد شده که مقایسه این آمار با ۲۰میلیون تن مس موجود در کشور که ۴۰ درصد آن سهم معدن مس سونگون ورزقان است نشانگر این است که ۱.۵درصد مس دنیا در مس سونگون قراردارد.

موقعیت معدن:

در استان آذربایجان شرقی واقع شده و فاصله این کانسار از شهر تبریز ۱۳۰ کیلومتر و از ورزقان ۳۰ کیلومتر بوده و در محدوده روستای تخریب شده سونگون ورزقان واقع است.

میزان ذخایر:

ذخیره احتمالی این معدن بیش از یک میلیارد تن و ذخیره قابل استخراج آن (با توجه به اکتشافات انجام گرفته) حدود ۷۹۶ میلیون تن برآورد شده‌ است که در مجموع کل ذخایر قطعی، احتمالی و ممکن در محدوده کانسار سونگون ورزقان حدود ۱٫۷ میلیارد تن سنگ مس با عیار ۶۱/. ٪ است است.

معدن مس سونگون ورزقان با دارا بودن قطعی بیش از ۴۷۰ میلیون تن کانی سنگ با ارزش ۰.۶ درصد و برآورد احتمالی یک میلیارد تن سنگ معدن، ۴۰ درصد ذخایر مس کشور را دل خود نهفته کرده است.

در این معدن غیر از فلز با ارزش مس، مولیبدن، طلا، نقره و دیگر عناصر با اهمیت به صورت فلزات همراه وجود دارند.

روش استخراج:

عملیات اکتشافی با استفاده از روش‌های نوین و وسایل و تجهیزات جدید از سال ۱۳۲۵ شروع و تا سال ۱۳۵۶ ادامه داشته است. در سال ۱۳۵۶ وجود ذخایر مس از نوع پرفیری توسط کارشناسان زمین‌شناسی کشور محرز گردید. بطوری که در سال ۱۳۷۰ طبق عملیات اکتشافی، ژئو شیمی و ژئو فیزیکی توسط شرکت اولنگ و ایتوک، وجود آنومالی‌های قوی مس و مولیبدین قطعی شد. مطالعات امکان‌پذیری مقدماتی در سال ۱۳۷۰ توسط شرکت SNC کانادا و در سال ۱۳۷۴ توسط شرکت ایتوک انجام شد.

به طور كلي معدن مس سونگون در زون آتشفشان اروميه-دختر كه بخشي از كمربند متالوژني آلپ-هيماليا است، قرار دارد.بر اساس این مطالعات معدن مس پورفیری سونگون در یک استوک دیوریت/گرانودیوریت تا کوارتز مونزونیتی تزریقی در سنگ‌های رسوبی- آتشفشانی ائوسن و کربنات‌های کرتاسه، تشکیل شده است. نهشت مس اساساً در دگرسانی پتاسیک و کمتر همراه با دگرسانی سریسیتیک صورت گرفته است.

مشتری :

مس سونگون آذربایجان

تاریخ :

آوریل 21, 2017

رتبه بندی :